Powrót do listy wpisów
2023-09-28

Jakie plamy skutecznie utrudniają pranie wykładzin?

Firmy sprzątające oraz obsługa hotelowa zazwyczaj nie radzą sobie z plamami z wina, kawy, soków, atramentu i osobną kategorią plam – wdeptanymi gumami do żucia. Jeśli chodzi o szybkość reakcji, to przeważnie nie jest najgorzej. Obsługa stara się szybko usunąć plamę, ale przeważnie personel nie posiada odpowiedniego środka do tego celu i czyszczenie wykładzin staje się nieskuteczne. Ciekawą kategorią plam spotykaną w hotelach i restauracjach są plamy bitumiczne. Powstają one w wyniku używania silnych środków zasadowych do czyszczenia pomieszczeń kuchennych. Stosowane preparaty do podłóg twardych są tak silne, że potrafią rozpuścić podeszwy butów.

Problem pojawia się, kiedy po mokrej posadzce kuchennej poruszają się kelnerzy, którzy bezpośrednio z kuchni wchodzą na sale restauracyjną i tam wycierają rozpuszczone podeszwy w wykładzinę. Zazwyczaj ścieżka wychodząca na restaurację jest najbardziej zabrudzona i trudna do doczyszczenia. Są to właśnie plamy pochodzenia bitumicznego, z którymi trudno sobie poradzić bez specjalistycznego środka zawierającego ekstrakty z olejków cytrusowych. Dzięki tym ekstraktom rozpuszczany jest olej, tłuszcz i bitum oraz wdeptane gumy do żucia. Jednocześnie preparat jest bezpieczny dla czyszczonej wykładziny, nawet wełnianej. Kolejną grupą trudnych plam są brązowe przebarwienia, które najczęściej są pozostałościami po kawie lub herbacie, rzadziej coca-coli. Wydaje się, że plamy po ulubionych przez nas napojach nie będą trudne do usunięcia i często bagatelizujemy konieczność ich szybkiego pozbycia się. Czyszczenie wykładzin po pewnym czasie staje się coraz trudniejsze.

Kawa czy herbata są płynami o odczynie kwaśnym, im dłużej zalegają w wykładzinie, tym trudniej jest je usunąć. Działają na wykładzinie jak barwnik. Dodatkowo na zaschniętą plamę działają promienie słoneczne, utrwalając odbarwienie. W efekcie powstaje brązowy krąg nie do usunięcia. Jedyną możliwością uniknięcia skutków zaplamienia jest szybkie zadziałanie środkiem o bardzo kwaśnym pH 2.5. Zastosowanie tego środka ma na celu rozpuszczanie plam po kawie czy herbacie przez ponowne zakwaszenie wykładziny. Środowisko kwaśne ułatwia usunięcie zabarwienia, jednak nie zawsze plama usuwana jest w stu procentach. Czyszczone na wykładzinie miejsce należy wytamponować wilgotnym czyściwem.