Powrót do listy wpisów
2023-09-30

O czym należy pamiętać podczas odplamiania?

Należy wiedzieć, że nie zawsze jest możliwość całkowitego usunięcia plam. Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność mogą powodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony.

Przed rozpoczęciem procesu, którym jest czyszczenie wykładzin należy zawsze przetestować środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, żeby sprawdzić, czy środek zalecany jest odpowiedni. Celem jest zbadanie, czy nie dojdzie do odbarwienia czyszczonej wykładziny. Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniom. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć.

Odplamiając wykładzinę, zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.), używając szpatułki lub tępego noża. Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek. Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku.
Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem. Nie trzyj zbyt mocno ani nie używaj szczotki. Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie. Końcowym etapem procesu, którym jest pranie wykładzin jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub kwaśnym środkiem o pH 4-7, bliskim neutralnemu. Jeżeli jest to zalecane, zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem.

Należy zawsze wykazać się cierpliwością, ponieważ niektóre zabrudzenia reagują powoli. Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej powierzchni m. in. ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu wykładzin oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także ze względu na ilość czasu, jaki upłynął od powstania zabrudzenia.

Należy pamiętać o sprawdzeniu oznaczeń na etykiecie produktu zanim zaczniemy czyścić - często nie zwraca się uwagi na to, jakim odplamiaczem czyścimy i jak należy go stosować, aby uzyskać pożądany efekt.